Spor suyu

Spor suyu; renksiz, hafif tatlı, vitamin, mineral ve/veya elektrolit içeren bir üründür. Egzersiz sırasında hidrate kalmayı kolay hale getirebilmek için tasarlanmıştır. Sade sudan daha iyi, fakat spor içeceğinden daha az enerji sağlamaktadır.

Spor içeceğinin göze çarpan özellikleri

Lezzetli (tatlı): optimal fizyolojik fonksiyonların sağlanabilmesi için; ter ile oluşan sıvı açığının aynı oranda sıvıyla giderilmesi gerekmektedir. Fakat bu miktar genellikle %30–70 oranında kalmaktadır. Sporcuların, lezzetli içecekleri, diğer içeceklerden daha fazla tükettiği bilinmektedir. Bu içeceklere meyve tadı eklendiğinde daha etkili olmaktadır.

Spor içeceklerinin çok güçlü lezzete sahip olması ve bu nedenle içiminin bir yerden sonra zorlaşması kritik bir önem taşımaktadır. Spor suları, spor içeceklerinden daha hafif lezzete sahip olduğundan, ağır lezzetten hoşlanmayanların egzersiz sırasındaki yeni tercihi olabilmektedir.

Düşük (kkal) enerji: spor içecekleri yüksek karbonhidrat içeriği sayesinde diyet enerjisine katkıda bulunmaktadır. Bazı sporcular, vücut ağırlık kazanımına katkıda bulundukları gerekçesiyle spor içeceklerinden kaçınmaktadır. Buna karşın, normal su ise enerji sağlamamaktadır. Bazı spor sularında da bazen enerjisiz olabilmesi için yapay tatlandırıcılar kullanılmaktadır.

ACSM, yoğun bir egzersiz sırasında saatte 30–60 g karbonhidrat tüketilmesini önermektedir. Bu; spor içeceğinde 375–1000ml, spor suyunda (%2.5’lik) 1200–2400 ml’e eşittir. Bu gösteriyor ki; eğer yapılan egzersiz yoğun ise spor içeceği; yapılan egzersiz hafif ise spor suyu kullanımı daha uygundur.

Elektrolitler: egzersiz sırasında en çok sodyum ve potasyum kaybı yaşanmaktadır. Eğer egzersiz uzun sürerse elektrolit desteği çok önemlidir. Ayrıca içeceklere eklenen sodyum susama reseptörlerini uyararak daha fazla sıvı alınmasını sağlamaktadır. Sodyum ayrıca, sıvı tutulumu ve emilimini de etkilemektedir. Spor suları 0-12 mg/100 ml sodyum, spor içecekleri ise 12-40 mg/100 ml sodyum içermektedir. Hafif egzersiz sırasında, spor suyunun içindeki elektrolit içeriği birçok kişi için yeterlidir. Buna karşın, sodyum kaybının fazla olduğu yoğun egzersizlerde spor içeceği tüketmek daha uygun olmaktadır.

B Vitamini: B vitamininin karbonhidrat ve yağlardan enerji oluşumunda rolü vardır. Egzersiz sırasında performansı artırdığına dair yeterli çalışma bulunmamaktadır. Spor suyundaki B vitamini herhangi bir olumsuzluğa neden olmamakta fakat performansa herhangi bir yarar sağlamamaktadır.

Antioksidanlar: C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlar spor suyuna eklenmiştir. Egzersiz sırasında, serbest radikaller oluşmakta, antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Spor sularına eklenen antioksidanlar herhangi bir olumsuzluğa neden olmamakta, fakat performansa katkı sağlamamaktadır

Sonuç olarak; normal suyla karşılaştırıldığında, spor suyunda var olan sodyum ve lezzet daha fazla tüketilmesini sağlamaktadır. İçerdiği sodyum ayrıca sıvı emilimini ve tutulumunu artırmaktadır. Bu nedenle egzersiz sırasında normal su yerine spor suyu tüketimi en iyi alternatif olabilmektedir. Uzun ve yoğun egzersizler için ise spor içeceği daha uygundur.